Healthy eating is too expensive! Volume I

Hi team,

Eating a whole food plant-based meal can be expensive, however, it does not have to be. Let’s explore one option by researching an example recipe.

  • Sweet potato
    • Cost as of 9.2022 is around $1-$1.50 per pound
    • 1 cup (mashed)
    • Consider boiling
  • Black beans
    • One can is around $1
    • 1 cup
    • Cook until tender
  • Spinach
    • 12oz frozen bag is around $1.00
    • 1 cup
    • Cook as desired or go for fresh spinach
  • Jasmine rice
    • 5lb bag of Jasmine rice is around $7.00
    • 1 cup
    • 1 part rice 2 parts water
  • Fresh salsa
    • This can vary, but 16oz (1 pound) of fresh salsa is around $3-$4
    • 1 cup

This recipe would cost a little under $6.00.

  • Sweet potato $0.75
  • Black beans $0.50
  • Spinach $0.67
  • Jasmine rice $0.70
  • Salsa $2.00
  • Herbs and spices to taste $1 or less

Does this recipe seem reasonably priced compared to a delivered meal or a dish at a restaurant? Check out the average price of dining outside of the home in this article

Cheers!

-Wheeler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s